Kadra

Nasi wykładowcy to zarówno pracownicy akademiccy (m.in. filozofowie, literaturoznawcy, kulturoznawcy, psychologowie, religioznawcy, politolodzy) jak i doświadczeni profesjonaliści pracujący w tak różnych branżach, jak negocjacje i psychologia międzykulturowa, administracja publiczna, samorządy, dziennikarstwo, stosunki międzynarodowe, dyplomacja czy sztuka.

POZNAJ NASZYCH WYKŁADOWCÓW:

(kolejność alfabetyczna)

 

mgr Krystyna Bembennek – filozof, pracuje w Zakładzie Historii Filozofii Starożytnej, Średniowiecznej i Nowożytnej Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego; sekretarz redakcji półrocznika on-line: „Karto-Teka Gdańska” wydawanego przez Pomorskie Towarzystwo Filozoficzno-Teologiczne; zainteresowania badawcze: historia, status i problemy filozofii hermeneutycznej, zagadnienie podmiotowości, dydaktyka filozofii i etyki.

[Więcej]

 

dr Janusz Bohdziewicz – literaturoznawca, pracuje w Zakładzie Teorii Literatury i Badań Kulturowych, Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku; zainteresowania badawcze: antropologia kultury w perspektywie teorii mediów: próba stworzenia ogólnej teorii kultury w obliczu zmiany, związanej z przychodzącą po oralności i piśmienności elektralną fazą rozwoju cywilizacji, komparatystyczna analiza rozlicznych zjawisk z wielu obszarów kultury i refleksji nad nią (szczególnie literatury, filmu, telewizji, nowych mediów, performatyki, religii/myśli postsekularnej, hermeneutyki i współczesnej myśli „po-filozoficznej”, badań nad umysłem/sztuczną inteligencją/inteligencją zbiorową i rzeczywistością rozszerzoną/AR).

[Więcej]

 

dr hab. prof. UWM Selim Chazbijewicz – politolog, pisarz, publicysta i nauczyciel akademicki, działacz społeczności tatarskiej, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego; członek Komitetu Nauk Orientalistycznych Polskiej Akademii Nauk; w latach 1999–2007 prezes rady centralnej Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej; do 2003 imam Gminy Muzułmańskiej w Gdańsku; w latach 1998–2008 pełnił funkcję współprzewodniczącego Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów; zainteresowania badawcze: kultura i dzieje Tatarów polskich, litewskich oraz krymskich, orientalistyka.

[Więcej: Wikipedia]

 

dr hab. prof. UG Hieronim Chojnacki – literaturoznawca, pracuje w Instytucie Skandynawistyki Uniwersytetu Gdańskiego; 1996-2008 – Kierownik Katedry Skandynawistyki Uniwersytetu Gdańskiego; 2012-2016 – dyrektor Instytutu Skandynawistyki Uniwersytetu Gdańskiego, od 1 stycznia 2017 na stanowisku wicedyrektora Instytutu Skandynawistyki UG; zainteresowania badawcze: historia idei zorientowana na zagadnienia teoretycznoliterackie i metodologiczne (strukturalizm, fenomenologia, hermeneutyka). Główny nurt badawczy i popularyzacyjny to, początkowo, polski romantyzm, następnie literatura skandynawska, w szczególności szwedzka, a zwłaszcza dwudziestowieczna poezja szwedzka, szczególnie zaś Hjalmar Gullberg i Tomas Tranströmer. Ponadto – prozaicy duńscy, w tym szczególnie Hans Ch. Andersen, Søren Kierkegaard i Karen Blixen; tematyka badań naukowych – problematyka styku kultur: literatura szwedzka, duńska, fińska; polska literatura emigracyjna w Szwecji (Zaremba, Olkiewicz, Kruszyński), literatura-filozofia-religia (S. Kierkegaard, Strindberg, Ibsen, Lagerkvist, Anna Greta Wide, Ylva Eggerhorn), sztuka opowiadania Karen Blixen.

[Więcej]

 

dr inż. Zbyszek Dymarski – filozof, antropolog współczesności, pracuje w Instytucie Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego; od 2013 – prezes Pomorskiego Towarzystwa Filozoficzno-Teologicznego; od 2017 r. zastępca Redaktora Naczelnego półrocznika on-line: „Karto-Teka Gdańska” wydawanego przez Pomorskie Towarzystwo Filozoficzno-Teologiczne; zainteresowania badawcze: antropologia filozoficzna, antropologia miasta, antropologia religii, filozofia religii, dydaktyka filozofii; autor książki: Dwugłos o złu. Ze studiów nad myślą Józefa Tischnera i Leszka Kołakowskiego (Gdańsk 2009)

[Więcej]

 

dr Michał Graban – samorządowiec (pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego), badacz współczesnych przeobrażeń cywilizacyjnych i publicysta; zainteresowania badawcze: historia idei, filozofia polityki, ponowoczesność, globalizacja, tożsamość w społeczeństwie konsumpcyjnym i postindustrialnym, zmierzch społeczeństwa pracy, tożsamość lokalna Gdyni. Autor książki: Gdynia wobec przeobrażeń cywilizacyjnych XX i XXI wieku. Ewolucja czynników rozwojowych miasta, Gdynia 2012.

[Więcej: michalgraban.pl]

 

 

 

dr hab. prof. UG Zbigniew Kaźmierczyk – literaturoznawca, pracuje w Katedrze Historii Literatury na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Pracowni Literatury Etnogenetycznej, prezes Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza i wiceprezes Pomorskiego Towarzystwa Filozoficzno-Teologicznego. Ukazał gnostycko-manichejski wymiar egzystencji w twórczości Miłosza (Dzieło demiurga, 2011) stosując język dostępu do apokryfów religii gnozy. Zgromadził argumenty językoznawcze, historyczne, religioznawcze, etnograficzne i archeologiczne na rzecz irańskiej etnogenezy Słowian i ukazał jej implikacje literaturoznawcze w pracy Słowiańska psychomachia Mickiewicza (2012). Wystąpienie irańskiego dualizmu u Miłosza i Mickiewicza (jego stwierdzenie i uzyskanie języka dostępu – opisu i analizy) traktuje jako punkt wyjścia do badań wschodniego „cienia” Słowiańszczyzny. Metodologia wypracowana do ujęcia specyfiki kultur słowiańskich jest w tych pracach podstawą dla hermeneutyki kultur Wschodu i Zachodu oraz rozwijania komparatystyki mitologicznej.  Autor  ok. stu artykułów opublikowanych w Polsce i za granicą (w przekładzie rosyjskim, ukraińskim, litewskim) w tomach zbiorowych i na łamach periodyków, jak „Tytuł”, „Tygiel Kultury”, „Ruch Literacki”, „Teksty Drugie”, „Slavia”, „Res Philologica”, „Ceslovo Miloso Skaitymai”.

[Więcej]

 

dr Tomasz Kąkol – filozof, pracuje na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego w Zakładzie Metafizyki, Filozofii Religii i Filozofii Współczesnej Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa. Współzałożyciel i członek zarządu Societas Leibnitiana Polonorum (Polskiego Towarzystwa Leibnizjańskiego); zainteresowania badawcze: zajmuje się ontologią (Bóg, czas, konstytucja materialna, identyczność), myślą Romana Ingardena, Benedykta Spinozy, Tomasza z Akwinu, Immanuela Kanta i innych klasyków, a także bioetyką, biblistyką i koranistyką.

[Więcej]

 

 

 

mgr Piotr Kobzdej – W 2011 roku uzyskał dyplom magistra sztuk na Wydziale Grafiki Projektowej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2017 roku uzyskał dyplom magistra Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2010 – 2012 słuchacz Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W roku 2012 ukończył praktyki MSZ w Instytucie Polskim w Paryżu oraz Konsulacie Generalnym RP w Lyonie, natomiast w 2013 roku w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ w Genewie, jak i w Ambasadzie RP w Tunisie. Tworzy projekty graficzne oraz audiowizualne dla instytucji publicznych i prywatnych firm, uczestnik wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i zagranicą. Laureat nagrody filmowej fundacji im. Zbigniewa Herberta. Prowadzi samodzielne zajęcia pt. „Propaganda w kulturze audiowizualnej” na Uniwersytecie Gdańskim. Społecznie zajmuje się działalnością związaną z usprawnieniem opieki medycznej w polskim systemie opieki zdrowotnej.

 

dr Radosław Kossakowski – pracuje na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego zainteresowania badawcze: filozofia wschodu, buddyzm. Autor książek Budda w kulturze konsumpcji; Rzecz o spotkaniu Wschodu z Zachodem, Toruń 2011; Diamentowa Droga – wspólnota religijna w świecie duchowości refleksyjnej, Kraków 2010; Medytacja i futbolowa gorączka: o potencjale, ograniczeniach i domknięciach autoetnografii, 2014.

 

 

 

mgr Malwina Krajewska – doktorantka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Zakład Badań Kultury; zainteresowania badawcze: zagadnienia związane z buddyjskimi społecznościami występującymi zarówno w Europie, jak i Azji; obecnie przeprowadza badania jakościowe w klasztorach buddyjskich na terenie północnych Indii i Nepalu.

[Więcej]

 

 

 

prof. UG dr hab. Tatiana Krynicka – Uniwersytet Gdański; zainteresowania badawcze: interesują ją następujące nurty badawcze: 1. literatura łacińska okresu Cesarstwa (przede wszystkim spuścizna Decymusa Magnusa Auzoniusza); 2. starożytna i średniowieczna literatura chrześcijańska (autorzy łacińscy i greccy; chrześcijańska poezja; pisma teologiczne); 3. starożytne zielniki; 4. łacińskie encyklopedie; tłumaczy teksty autorów starożytnych, greckich i łacińskich. Bada wzajemne przenikanie się i przekształcanie kultur; ważniejsze publikacje: Izydor z Sewilli, Kraków 2007; Świat roślin w XVII księdze „Etymologii” Izydora z Sewilli, Lublin 2007; Izydor z Sewilli, Synonimy, przekład i opracowanie – w druku, przewidywany czas ukazania się to 2017.

[Więcej]

 

mgr Grzegorz Lewicki – filozof i analityk stosunków międzynarodowych; dziennikarz w latach 2011-2016 związany z tygodnikiem „Wprost“, m.in. jako szef działu Nauka i redaktor działu Świat, autor ponad 200 publikacji prasowych na tematy międzynarodowe i popularnonaukowe, w tym tematy cywilizacyjne. Autor ponad 20 publikacji naukowych, w większości związanych z tematyką cywilizacyjną i historiozoficzną oraz wideo-wykładów na temat teorii cywilizacji i religii pod międzynarodową marką TEDx. W latach 2010-2015 redaktor krakowskiego magazynu „Pressje”. Posiada trzy dyplomy magisterskie. Absolwent London School of Economics (filozofia: teoria gier), Uniwersytetu Jagiellońskiego (filozofia); studiował też na Uniwersytecie Maastricht (socjologia) oraz w Wyższej Szkole Europejskiej im. Tischnera (stosunki międzynarodowe); odbył staż w Notre Dame University (IN, USA). Współzałożyciel Instytutu Badań nad Cywilizacjami w Krakowie, autor raportów w projektach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (tożsamość narodowa i geopolityka) oraz Komisji Europejskiej (mediacja kulturowa). Obserwator międzynarodowy podczas Komisji Rozwoju Społecznego ONZ w Nowym Jorku (2008), autor monografii o teorii cywilizacji Arnolda Toynbeego (2012); ostatnio zredagował autorską antologię prognostyczną „Cities in the Neomedieval Era” (2016) oraz współtworzył raport ekonometryczny „State Power Index 1991-2017” (2017). W październiku 2017 broni doktorat na temat złożoności cywilizacyjnej.

[Więcej (EN): greglewicki.com] | [Więcej: Wikipedia]

 

dr Anna Lusińska – adiunkt w Zakładzie Komunikacji Społecznej i Kulturowej, Wydział Nauk Społecznych, Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa; certyfikowany mediator sądowy z ramienia Europejskiej Akademii Negocjacji i Mediacji; autorka publikacji o ważność mediacji w sporze, propagowana w mediach masowych na przykładzie rządowej kampanii społecznej pt.: „Masz prawo do mediacji”; zainteresowania badawcze: analiza komunikowania politycznego za pośrednictwem współcześnie najważniejszego narzędzia marketingu społecznego, jakim są kampanie społeczne ze szczególnym uwzględnieniem ich aspektu edukacyjnego, tworzenia nowych wzorców społecznych zachowania oraz zmiany kolejności priorytetów.

[Więcej]

 

dr Michał Łyszczarz – pracuje jako adiunkt w Katedrze Socjologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, absolwent studiów magisterskich z socjologii i politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Autor monografii Młode pokolenie polskich Tatarów. Studium przemian generacyjnych młodzieży w kontekście religijności muzułmańskiej oraz tożsamości etnicznej (Olsztyn-Białystok, 2013); zainteresowania badawcze: koncentruje je wokół zagadnień związanych z problematyką mniejszości etnicznych i narodowych (polscy Tatarzy) oraz obecnością islamu w Polsce i Europie. Członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego oraz Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

[Więcej]

 

Piotr Michna – wirtuoz organów i poeta. Studiował w gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki oraz na Uniwersytecie Gdańskim. W latach studenckich odbył prywatny kurs z historii sztuki; zainteresowania badawcze: ogniskują się m.in. wokół antropologii, filozofii oraz estetyki muzyki, literatury współczesnej, korespondencji sztuk, czy też problematyki historyzującego wykonawstwa muzycznego. Jest autorem dwóch książek poetyckich: Idąc ślademoraz Z błądzeń na obrzeżach, i trzech płyt z muzyką organową. Pracuje nad tomami esejów dotyczących wybranych zagadnień z wyżej wspomnianych dziedzin.

[Więcej: piotrmichna.com]

 

prof. UG dr hab. Elżbieta Mikiciuk – literaturoznawczyni, pracuje w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego oraz kieruje Pracownią Badań nad Rosją w literaturze i kulturze polskiej w wiekach XIX-XXI. W kręgu jej zainteresowań znajduje się przede wszystkim duchowość chrześcijaństwa wschodniego i malarstwo ikonowe; zainteresowania badawcze: bada wzajemne związki i inspiracje ikony oraz innych dziedzin kultury. Zajmuje się także literaturą i kulturą rosyjską, szczególną uwagę poświęcając twórczości Fiodora Dostojewskiego oraz rosyjskiemu teatrowi. Autorka książek: „Chrystus w grobie” i rzeczywistość „Anastasis”. Rozważania nad „Idiotą” Fiodora Dostojewskiego, Gdańsk 2003 oraz Teatr paschalny Fiodora Dostojewskiego. O wątkach misteryjnych „Braci Karamazow” i ich wizjach scenicznych, Gdańsk 2009.

[Więcej]

 

dr Arkadiusz Peisert – pracuje w Zakładzie Teorii Socjologicznej i Metodologii Badań Społecznych Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, współkoordynator Sieci Badawczej nr 36 „Sociology of Transformation: East and West” Europjeskiego Towarzystwa Socjologicznego, redaktor pisma IFSiD „Miscelanea Anthropologica et Sociologica”. Zainteresowania badawcze: oddolne instytucje społeczeństwa obywatelskiego, spółdzielczość, urbanistyka-mieszkalnictwo, socjologia prawa, historia społeczna, socjologia spraw publicznych.

[Więcej]

 

dr hab. prof. UG Romuald Piekarski – filozof, pracuje w Zakładzie Metafizyki, Filozofii Religii i Filozofii Współczesnej, Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa, Wydział Nauk Społecznych UG; Przewodniczący Zarządu Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Zainteresowania badawcze: filozofia polityki, filozofia religii, metafizyka, etyka polityczna, teoria cywilizacji. Autor kilkudziesięciu publikacji, w tym m. in. książek: Koncepcja cnót politycznych Machiavellego na tle elementów klasycznej etyki cnót, Wyd. UG, Gdańsk 2007, Makiawelizm, patologia ducha, sacrum i polityka. Eseje z filozofii politycznej, Spółdzielczy Instytut Naukowy, Sopot 2016. [Więcej]

 

dr Jarosław Piotrowski – psycholog społeczny, adiunkt na Uniwersytecie Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej – Wydział Zamiejscowy w Poznaniu; zainteresowania badawcze: zajmuje się badaniami z zakresu psychologii religijności i duchowości oraz psychologii międzykulturowej. Zainteresowany rozumieniem wyznania jako odmiany kultury. Szczególną uwagę poświęca kulturowym adaptacjom testów psychologicznych. Prowadzi autorskie zajęcia, między innymi z psychologii religii i duchowości oraz psychologii politycznej. Pracę naukowo-dydaktyczną uzupełnia prowadzeniem szkoleń z zakresu komunikacji międzyludzkiej i pokrewnych, między innymi treningów interpersonalnych, treningów asertywności, negocjacji i mediacji, rozwiązywania konfliktów, osiągania równowagi praca-życie, public relations, budowania wizerunku. Prowadzone szkolenia adresuje do zróżnicowanych odbiorców, m.in. animatorów kultury, pielęgniarek, dziennikarzy, hotelarzy i właścicieli małych przedsiębiorstw.

[Więcej]

 

 

mgr Tamara Tokaj – pisarka, podróżniczka, psychoterapeutka; autorka książek Indie głód Boga – wydana przez Bernardinum w 2015 roku oraz Zdejmij sandały (w trakcie wydawania w Bernardinum).

 

 

 

 

 

 

prof. UG dr hab. Zbigniew Treppa – kierownik Zakładu Antropologii Obrazu i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, członek Sekcji Syndonologicznej Polskiego Towarzystwa Teologicznego oraz zespołu eksperckiego w Narodowym Centrum Kultury; zainteresowania badawcze: analizy obrazu, substancjalności obrazu fotograficznego oraz właściwości strukturalnych obrazów acheiropoietos. Autor książek: Całun turyński – fotografia Niewidzialnego? 2004, 2010 (II wyd.); Meksykańska symfonia – ikona z Guadalupe 2006; Myślenie obrazem w fotografii 2012/2013; The Manoppello Icon the prototyp of images of Christ 2014; Tajemnica widzialności Boga 2015, Obraz jako medium wtajemniczające w misterium 2017.

[Więcej]

 

dr Krzysztof Ulanowski – pracuje w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa, Wydział Nauk Społecznych UG; zainteresowania badawcze: zajmuje się religią i mitologią Greków oraz Mezopotamii, bada wpływy religii i kultury Starożytnego Bliskiego Wschodu na kulturę i religię Greków oraz religię starożytnych cywilizacji. Najważniejsze publikacje z ostatnich dwóch lat: Ulanowski, K. (ed.) (2016). The Religious Aspects of War in the Ancient Near East, Greece, and Rome. Brill (Ancient Warfare Series Volume 1), Leiden. Ulanowski, K. (2016). „The Methods of Divination Used in the Campaigns of the Assyrian Kings and Alexander the Great”, in: Alexander the Great and the East: History, Art, Tradition, (eds.) K. Nawotka, A. Wojciechowska, Harrasowitz Verlag, Wiesbaden, 2016, 59-88. Ulanowski, K. (2016). „Shamash, great lord, whom I am asking, answer me with reliable ‘Yes!’”; Ulanowski, K. (2016). A Comparison of the Role of bārû and mantis in Ancient Warfare in: The Religious Aspects of War in the Ancient Near East, Greece, and Rome, (ed.). K. Ulanowski, Brill (Ancient Warfare Series Volume 1), Leiden, 65-98.

[Więcej]

 

dr Maria Urbańska-Bożek – filozof, pracownik naukowo-dydaktyczny, Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS wz w Sopocie. 2007-2011 – sekretarz redakcji kwartalnika filozoficzno-kulturalnego „Korespondencja z Ojcem” oraz redaktor działów: „Myśli Powszechne” i „Biblioteka Literatury Obcej”; aktualnie Redaktor Naczelny półrocznika on-line: „Karto-Teka Gdańska” wydawanego przez Pomorskie Towarzystwo Filozoficzno-Teologiczne; 2012-2015 – wiceprezes Pomorskiego Towarzystwa Filozoficzno-Teologicznego; zainteresowania badawcze: filozofia religii, filozofia polityki, metafizyka, epistemologia, logika, filozofia egzystencjalna, scholastyka, paleografia; źródła powstania totalitaryzmów XX wieku oraz ich krytyka, religijność poza konfesyjna, relacje między wiarą a religią.

 

dr Paulina Zajadło-Węglarz – prawnik, pracuje na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego; zainteresowania badawcze: prawo międzynarodowe; ważniejsze publikacje: Koncepcja odpowiedzialności za ochronę jako przejaw sprawiedliwości międzynarodowej, w: „Gdańskie Studia Prawnicze” tom. XXXV, 2016; Odpowiedzialność państwa w koncepcji R2P, w: J. Symonides (red.), E. Cała-Wacinkiewicz (red.) Państwo i terytorium w prawie międzynarodowym, Warszawa 2015.

[Więcej]

 

 

 

prof. UG dr hab. Kamil Zeidler – dr hab. nauk prawych, profesor nadzwyczajny w Katedrze Teorii i Filozofii Państwa i Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, autor przeszło czterystu publikacji w zakresie prawa ochrony dziedzictwa kultury oraz teorii i filozofii prawa, prawa międzynarodowego oraz europejskiego; członek stowarzyszeń naukowych: Sekcji Polskiej IVR (Internationale Vereinigung für Rechts und Sozialphilosophie), Grupy Polskiej ILA (International Law Association), Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS (International Council on Monuments and Sites) Polskiego Komitetu Narodowego ICOM (International Council of Museums) oraz Gdańskiego Towarzystwa Naukowego; społeczny opiekun zabytków; od 2008 roku ekspert-doradca Polskiego Związku Karate Tradycyjnego.

[Więcej]

 

prof. UG dr hab. Małgorzata Żemojtel-Piotrowska – psycholog społeczny; jest profesorem UKSW oraz kierownikiem zakładu psychologii międzykulturowej; zainteresowania badawcze: psychologia międzykulturowa, społeczna i polityczna, zwłaszcza badania międzykulturowe nad roszczeniowością i narcyzmem, marketing polityczny. Najważniejsze publikacje: autorka kilkudziesięciu artykułów z zakresu psychologii społecznej i międzykulturowej, dwóch monografii: Narzekanie i roszczeniowość a postrzeganie świata społecznego (2009) oraz Psychologiczne uwarunkowania i konsekwencje roszczeniowości w perspektywie (między)kulturowej (2016).

[Więcej] | [Więcej: ResearchGate]

panorma in mari via tua